Jocurile Regionale Special Olympics România 2014

Fundația Special Olympics din România, cu sprijinul Fundației Vodafone România și în parteneriat cu Primăria Municipiului Piatra-Neamț, Fundația Motivation România, Asociația Luceafărul, Asociația Riana din Piatra Neamț are plăcerea să anunțe Jocurile Regionale Special Olympics România 2014, dedicate persoanelor cu dizabilități intelectuale, care vor avea loc în 28 și 29 aprilie, la Piatra-Neamț. Jocurile fac  parte dintr-o serie de evenimente prin intermediul cărora încercăm să oferim șansa cât mai multor sportivi Special Olympics, cu abilități reduse, de a participa la competiții sportive.logo JRSOPN web

La eveniment și-au anunțat prezența peste 150 de sportivi cu dizabilități intelectuale de la diverse asociații, organizații, școli speciale și centre de plasament din Județul  Neamț și din regiune. Aceștia vor concura la competiții sportive de gimnastică, badminton și bocce și vor fi însoțiți de către antrenori, profesori, părinți etc.

Competitiile vor avea loc la Sala Polivalenta din Piatra-Neamț, str. Mihai Viteazul.

Programul acestui eveniment sportiv este următorul :

Luni, 28 aprilie 2014

Competitii sportive și evaluări medicale :

• 10,00 - 11,00 –  Gimnastica (traseu aplicativ)- Sala Polivalenta
  • 11,00 –14,00 – Badminton și Bocce (Sala Polivalenta) - competiții preliminare
  • 10,00 – 14,00 -  Evaluări ale stării de sănătate și testarea glicemiei

Marți, 29 aprilie 2014 :

Competiții sportive :

• 10,00 – 14,00 – Badminton și Bocce (Sala Polivalenta) - competiții finale
  • 11,00 – 14,00 - Ceremonia de premiere

Organizarea acestui eveniment este posibilă datorită spijinului primit din partea Fundației Vodafone România, a Primăriei Municipiului Piatra-Neamț, a Fundației Motivation România, a Asociației Luceafărul, Asociației Riana din Piatra Neamț și Beiersdorf Nivea. Suportul tehnic al competițiilor va fi asigurat de către specialiști ai Fundației Special Olympics România. De asemenea, elevi de la diferite licee și colegii vor fi voluntari pe parcursul ambelor zile.

Citește mai departe:Jocurile Regionale Special Olympics România 2014

Prima Demonstratie Special Olympics la Piatra Neamt

Sentimentul care m-a insotit astazi a fost acela de Mandrie.afis SO comp

Mandra de mine ca nu ma las batuta, ca sunt perseverenta, ca lupt cu si mai multa ardoare cand sunt mai multe piedici.

Mandra ca nu m-am lasat descurajata de absentele copiilor de la antrenamente pe motivele mai mult sau mai putin importante ale parintilor si ca in cele din urma, am reusit organizarea demonstratiei Special Olympics, Young athletes, si la Piatra Neamt.

Sunt mandra de priceputii mei voluntari care au lucrat alaturi de mine si m-au sustinut cu pasiune si intelegere.

Mandra de prezenta copiilor si parintilor din cadrul Asociatiei Sindrom Down Bacau care au venit de la peste 60 de Km pentru a participa alaturi de noi la demonstatie.

Mandra de faptul ca am avut-o alaturi de noi de Roxana Ossian, reprezentant Fundatia Special Olympics Romania, care a premiat participantii.

Mandra de numarul mare de spectatori si sustinatori care au fost in sala.

Mandra de familia mea care ma sprijina cu incapatanare.

Dar mai presus de toate sunt RECUNOSCATOARE copiilor care sunt MANDRII de proprii lor parinti, acei parinti care-si iubesc copilul pentru ceea ce este si nu pentru ceea ce ar fi putut fi.

Special Olympics a fost astazi, 22 iunie 2013, la Piatra Neamt.

Lavinia

• IMG_5745_resize